Our Daily Bread

capture-3Bread is a staple in many diets. If you want bread, you can either buy the pre-packaged bread, full of fillers, additives, preservatives; or buy freshly baked bread for $3.00, $4.00, $5.00.

Here is another idea, make your own bread with a few simple ingredients. A 2lb loaf made in a bread machine with King Arthur flour, makes awesome bread at a cost less than one dollar per loaf.

If you need to buy a bread machine, consider this one from walmart  We have had it now for 5 years or more. It works well and is easy to use. It will pay for itself after 30 uses (10 weeks).

One of my favorite recipes for bread is on the King Arthur site here . Do you have a favorite bread recipe to share?

While you are waiting for the bread to cook and cool down, don’t forget to start your weekly food budget and planning.

 

2 thoughts on “Our Daily Bread

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *